Wizyta Turcja II

Turcja 4-8.V. 2014

W dniach 4 – 8.05.2014 roku w Turgutlu odbyło się ostatnie (robocze) spotkanie dotyczące podsumowania projektu Comenius. Wzięli w nim udział przedstawiciele Zespołu Szkół w Lubzinie p. Sylwia Niedzielska Plezia i p. Elżbieta Śliwa wraz z koordynatorem projektu p. Moniką Świątek-Bień.

Po przyjeździe na miejsce docelowe, zostali przywitani przez panią dyrektor tureckiej szkoły w Urganli oraz koordynator całego projektu, p. PINAR ÇETİN. Po południu wraz z nauczycielami z Hiszpanii zwiedzili centrum miasteczka Turgutlu oraz przy wspólnej kolacji omówili plan pracy na poszczególne dni.

Dwa następne dni wypełnione były pracą nad projektem. W poniedziałek, późnym popołudniem, w ramach odpoczynku po całodziennej pracy nad sprawozdaniem udali się do Izmiru. Podziwiali tam plac Konak z charakterystyczną wieżą zegarową i uroczym meczetem z 1748 r., oraz osmańską halę targową pełną starych warsztatów rzemieślniczych, sklepów i kafejek. W pełni docenili urok portowego miasta, spacerując wysadzaną palmami aleją Birinci Kordon.

We wtorek, w przerwie pracy nad sprawozdaniem, udali się na spotkanie
z włodarzem miasta Turgutlu. Natomiast wieczorem spotkali się na wspólnej kolacji
z nauczycielami szkoły w Urganli.

Na środę zaplanowano wycieczkę integracyjną dla nauczycieli z tureckiej szkoły oraz przedstawicieli z Hiszpanii i Polski do popularnego kurortu Cesme. To przepiękne miasteczko zachwyciło uroczymi osmiańskimi domami, XIV-wiecznym genueńskim zamkiem, roślinnością i cudowną zatoką. W drodze powrotnej zatrzymali się w miejscowości Alacati, by zwiedzić tutejszy meczet.

Ostatniego dnia całe dopołudnie spędzili w szkole w Urganli. Spotkali się tam
z nauczycielami, uczniami oraz rodzicami. Oglądali wystawę dotyczącą tematyki całego projektu oraz poszczególnych spotkań. Zwiedzili szkołę, poznali warunki pracy tutejszych nauczycieli oraz system nauczania w Turcji. Mieli możliwość zobaczenia
w tej rolniczej miejscowości plantacji winogron, drzew oliwnych oraz szklarni, wykorzystujących ciepło wód termalnych do hodowli między innymi pomidorów.

W  pełni wykorzystano możliwość spotkania się koordynatorów
z poszczególnych państw.

Dalsze kontakty już tylko drogą internetową.

Komentarze są wyłączone.