Wizyta Madryt

Madryt XI 2012

Madryt

W dniach 5-8.11.2012 w Madrycie odbyło się robocze spotkanie dotyczące projektu Comenius, na które udali się przedstawiciele Zespołu Szkół w Lubzinie z koordynatorką projektu p. Moniką Świątek-Bień.

Już godzinę po zameldowaniu się w madryckim hotelu, około 17:00, przywitały nas nauczycielki z hiszpańskiej, partnerskiej szkoły.  Razem z nimi udaliśmy się metrem do centrum miasta.  W czasie spaceru rozmawialiśmy i podziwialiśmy wspaniałą architekturę, uliczki i zabytki Madrytu. Niedługo potem dołączyły do nas przedstawicielki szkoły tureckiej.

Dwa następne dni wypełnione były pracą nad projektem.  We wtorek rano ciepło  przywitani przez panią dyrektor szkoły z Hiszpanii zostaliśmy  oprowadzeni po zarządzanej przez nią instytucji, która posiada duże boisko szkolne z bezpieczną nawierzchnią,  salę gimnastyczną, wiele wspaniale wyposażonych w pomoce dydaktyczne sal lekcyjnych.

Najważniejsza część  dnia to uzgodnienia szczegółów projektu. Spotkanie odbywało się w bibliotece szkolnej. Mieliśmy możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnych o szkołach, pedagogach i uczniach a także miejscowościach, w których mieszczą się szkoły współpracujące z nami w ramach projektu Comenius. Przeprowadzone zostały też wstępne dyskusje dotyczące terminów wizyt młodzieży w każdym państwie.

W kolejnym dniu pracowaliśmy jeszcze intensywniej. Koordynator całego projektu, p.  PINAR ÇETİN (Turcja), przedstawiła przykłady filozofowania z dziećmi w oparciu o koncepcję M. Lipmana. Były pytania, wyjaśnienia i dyskusje, ponieważ koncepcja ta nie jest wykorzystywana w naszych szkołach. Następnie koordynatorki  z poszczególnych szkół rozmawiały  na temat wspólnej strony internetowej. Ustalono także terminy i kolejność wyjazdów uczniów do Turcji i Hiszpanii a także przyjazdu do nas, do Polski. Przyjęto, że w międzyczasie  wszyscy uczestnicy projektu będą pracować zgodnie z przyjętym harmonogramem a na spotkaniach dzielić się wynikami.

Na zakończenie tej roboczej wizyty zostaliśmy zaproszeni do pokoju nauczycielskiego, gdzie czekała na nas chyba cała kadra pedagogiczna hiszpańskiej szkoły. Na stole pojawiły się przysmaki typowe dla kuchni hiszpańskiej. We wspaniałej atmosferze, przy muzyce, rozmawialiśmy o specyficznych warunkach pracy nauczycieli w naszych krajach.

Następne spotkanie w Turcji  – marzec 2013

Komentarze są wyłączone.